Príčina choroby: komplex faktorov vrátane nedostatku vápnika
Symptómy
Jedným z prvých príznakov počas vegetácie je okrajová nekróza, deformácie listov, alebo nekróza vegetačného vrcholu vo vnútri vytvorených hlávok (kapusty a kelu).
Špecifickou formou tejto choroby je nekrotická bodkovitosť, ktorá postihuje hlúboviny koncom vegetácie a v priebehu skladovania. Táto forma je niekedy na povrchu hlávok nevýrazná alebo sa nevytvára vôbec, škvrny sa tvoria skôr vo vnútri hlávky, kde ich vidno až po jej rozrezaní. Typické sú drobné vpadnuté škvrny, ktoré môžu mať sivú až čiernu farbu. Vytvárajú sa aj na čepeli, aj na žilnatine, niekedy môžu splývať do súvislejších skupiniek škvŕn.
Vznik a vývoj choroby
Choroba postihuje neskoro zberané a fyziologické prezreté hlávky. Je spôsobená komplexom abiotických faktorov, spomedzi ktorých má najdôležitejšiu úlohu nedostatok vápnika v pôde alebo v rastlinách. Príčinou môže byť aj nedostatočný príjem vápnika z pôdy s jeho dostatočnou zásobou, blokovaný vysokým obsahom alebo jednostranným prehnojením draslíkom a dusíkom. Vznik choroby podporuje aj striedanie veľkého sucha s nadmerným vlhkom (vzduchu a pôdy).
Možnosti zámeny s inými chorobami
Choroba sa dá zameniť s virózami, od ktorých je odlišná tým, že na listoch obvykle koncom vegetácie už nevznikajú deformácie. Pri virózach deformácie vznikajú na začiatku vegetácie a postihujú najmä najmladšie listy.
Zámena prichádza do úvahy aj v prípade nedostatku bóru alebo molybdénu (srdiečková hniloba – resp. nekróza vegetačného vrcholu), ktorý sa v prípade srdiečkovej hniloby dá spoľahlivo určiť len na základe pôdnych rozborov. Určitým rozlišovacím znakom je to, že na rozdiel od vápnika sa pri deficite uvedených prvkov nevytvárajú bodkovité nekrózy na listoch.
Preventívna ochrana
Základom ochrany je prevencia, založená na dobrých pestovateľských podmienkach. Najdôležitejšia je bilancovaná a vyrovnaná výživa minerálnymi hnojivami, pravidelná závlaha, úprava pôdnej reakcie (najlepšie na neutrálnu až mierne zásaditú). Určitou formou ochrany je aj pestovanie menej náchylných odrôd, ktoré je však potrebné vytypovať a odskúšať v konkrétnych podmienkach. V oblastiach s častým výskytom a nedostatočnou účinnosťou vyššie uvedených opatrení možno prejav choroby čiastočne obmedziť cieleným opakovaným postrekom špeciálnymi listovými hnojivami s obsahom vápnika.