Pôvodca choroby: Phytophthora cactorum, P. fragariae (huby)
Symptómy
Choroba spôsobuje odumieranie rastlín a tzv. medzerovitosť porastu. Nadzemné časti rastlín vädnú a usychajú, listy strácajú zelené zafarbenie, zhnednú a odumierajú. Hniloba rizómov je viditeľná najmä po vytrhnutí rastliny a umytí koreňovej sústavy, kde možno zistiť ich hnilobu a hnednutie, ktorá postupuje smerom ku koreňom.
Choroba napáda aj plody, kde spôsobuje ich mäknutie (najmä na zelených), ktoré postupne ostávajú gumovité až kožovité. Na dozrievajúcich plodoch sa tvoria vodnaté, mäkké škvrny na ktorých sa iba ojedinelo tvoria belavé jemné povlaky.
Vznik a vývoj choroby
Patogén prezimuje na rastlinných zvyškoch v pôde. Infekcie sa môžu tvoriť počas celej vegetácie, najmä pri daždivom počasí, v zamorenej pôde a pri častom a dlhom pestovaní jahôd na danom pozemku. Škodlivosť choroby spočíva v redukcii počtu rastlín, medzerovitosti porastu a v hnilobe plodov.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Hniloba plodov sa môže podobať na pleseň sivú, ktorá však na povrchu napadnutých pletív tvorí sivý povlak.
Preventívna ochrana
V rámci prevencie proti hnilobe plodov platia tie isté ochranné opatrenia ako pri plesni sivej. Vhodné je pestovať jahody na danom pozemku max. 3 roky a prestávka v pestovaní jahôd by mala byť min. 3-5 rokov. Ak sa choroba vyskytne, spravidla sa nedá nijako zastaviť.