Pôvodca choroby: Venturia inaequalis (huba)
Symptómy
Prvé symptómy sa tvoria na listoch v podobe relatívne nenápadných tmavých škvŕn so sieťovitou štruktúrou, ktoré sa často prehliadnu. Postupne sa na škvrnách objaví zamatovo hnedý povlak, dobre viditeľný pri šikmom pohľade na list proti svetlu. Zdravé pletivo je lesklé a odráža svetlo, naproti tomu od povlaku sa svetlo neodráža. Napadnuté listy postupne hnednú, usychajú a predčasne opadávajú.
Na plodoch sa od začiatku júna objavujú malé, tmavo zafarbené škvrny. V dôsledku nerovnomerného rastu dochádza v mieste škvŕn k deformáciám a praskaniu plodov. Neskoré infekcie plodov sa na konci vegetácie prejavujú malými hnedými škvrnami, ktoré znehodnocujú najmä vzhľad jabĺk; plody sa pri týchto infekciách nedeformujú.
Vznik a vývoj choroby
Chorobu spôsobuje huba, ktorá prezimuje v opadanom lístí a počas vegetácie sa šíri za vlhkého a daždivého počasia. Prvá vlna masívnych infekcií býva od mája do konca júna a druhá vlna nastáva spravidla ku koncu leta, pri častejších zrážkach. Spolu s moniliózou patrí chrastavitosť k najdôležitejším chorobám jablone, najmä na náchylných odrodách (napr. Golden delicious). Najškodlivejšie sú skoré infekcie vyvolávajúce deformáciu plodov, neskoré infekcie sú skôr chybou krásy plodov. Pre človeka napadnuté plody nie sú škodlivé, poškodený je zväčša iba vzhľad plodu.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Chrastavitosť by sa kvôli typickým symptómom nemala zamieňať za iné choroby.
Preventívna ochrana
Odstraňovanie opadaných listov na jeseň patrí k pomerne účinným preventívnym opatrením v záhradkách. Neskoršie infekcie však závisia iba od počasia (choroba sa šíri na veľké vzdialenosti), preto odstránenie lístia nemôže problém chrastavitosti vyriešiť úplne. Veľmi vhodnou a účinnou metódou prevencie je výsadba alebo prevrúbľovanie na rezistentné (odolné) odrody. Na toto je potrebné myslieť už pri nákupe (príp. vrúbľovaní) stromčekov, kedy sa treba informovať o odolnosti jednotlivých odrôd a uprednostniť rezistentné odrody. Určitým úskalím však zostáva fakt, že rezistentné odrody nemusia spĺňať požiadavky pestovateľov na chuť plodov. Typickým príkladom je veľmi obľúbená a chuťovo vynikajúca odroda Golden delicious, ktorá je na chrastavitosť mimoriadne náchylná.
Spoľahlivo účinná proti chorobe je iba chemická ochrana, ktorá však pre záhradkárov nie je bezpodmienečne nutná (v prípade rezistentných odrôd možno postreky vynechať aj v rokoch so silnejším výskytom choroby). Aj neskoré infekcie plodov sú viac-menej chybou krásy, pre človeka sú neškodné a preto, ak záhradkári tolerujú tieto estetické nedostatky plodov, chemickú ochranu uplatňovať nemusia.
Účinná chemická ochrana sa musí vykonávať systematicky, s ohľadom na priebeh počasia. Začiatok ošetrení býva podobne ako pri plesniach signalizovaný ÚKSÚZ-om alebo ÚKSÚP-om v masmédiách. S postrekmi sa začína už pri rašení – vo fáze tzv. myšieho uška, pred a po kvitnutí, neskôr v 5-14 dňových intervaloch (kratšie intervaly – v daždivom počasí alebo pri použití kontaktných prípravkov na prvé postreky až do vytvorenia malých plodov; dlhšie intervaly – v suchom a teplom počasí, pri použití systémových prípravkov) až do zberu, podľa priebehu počasia a typu prípravku. Podobne ako pri plesniach je potrebné striedanie prípravkov s rôznymi účinnými látkami a spôsobom účinku. V závere vegetácie treba poslednú aplikáciu načasovať tak, aby do zberu uplynula ochranná doba prípravku. Základným predpokladom účinnej ochrany je dôkladné postriekanie a zmáčanie povrchu listov a plodov z každej strany.
Niektoré prípravky účinkujú aj proti múčnatke, preto pri náchylných odrodách je v prelínajúcich sa termínoch vhodné použiť prípravok s účinnosťou na obidve choroby