Pôvodcovia choroby: huby z rodu Alternaria (A. brassicae, A. brassicicola)
Symptómy
Na okrajoch listov (najmä starších) sa tvoria okrúhle škvrny o veľkosti 5 – 10 mm. Sú hnedej farby a postupne sa pokrývajú tmavohnedým povlakom. Pri detailnejšom pozorovaní škvrny vidno koncentrickú kresbu sústredných tmavých kružníc. Pletivo v strede škvŕn zasychá, praská a láme sa. Napadnuté listy pri väčšom výskyte škvŕn od okrajov žltnú, hnednú, usychajú a opadávajú.
Vznik a vývoj choroby
Chorobu spôsobujú mikroskopické huby z rodu Alternaria, špecializované na kapustovité rastliny. Choroba je nebezpečná najmä pre vzchádzajúce rastliny (odumieranie klíčiacich rastlín), semenné porasty, skladovanú zeleninu, menej pre staršie rastliny pestované na konzum. Zdrojom infekcie sú rastlinné zvyšky a osivo, pre rozvoj choroby sú dôležité zrážky. V záhradkách väčšinou postihuje iba staršie listy, do hlávok prechádza menej, preto v záhradkách nepatrí k nebezpečných chorobám. Pri očistení hlávky od napadnutých vonkajších listov možno kapustu alebo karfiol bez obáv konzumovať.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Alternáriová škvrnitosť sa najviac podobá na fómovú hnilobu, resp. fómovú škvrnitosť. Fómová škvrnitosť však vytvára škvrny s výraznejšou žltou obrubou, s menej zreteľnou koncentrickou kresbou a najdôležitejším rozlišovacím znakom je tvorba čiernych bodiek (pykníd) v strede škvŕn, ktoré sa pri alternáriovej škvrnitosti netvoria.
Preventívna ochrana
Z agrotechnických opatrení je dôležité striedanie plodín, odstraňovanie pozberových zvyškov, neprehusťovanie a odburiňovanie porastov, používanie kvalitného moreného osiva.
Chemická ochrana sa vo veľkovýrobe používa iba v semenných porastoch, pre bežné pestovanie kapusty a pre záhradkárov postačuje dodržiavanie preventívnych opatrení.
Chemická ochrana
Chemická ochrana semenných porastov je popísaná pri fómovej hnilobe.