Symptómy
Na spodnej strane napadnutých listov sa nachádzajú veľké kolónie vošiek, pokryté bielym práškom. Voška slivková však nespôsobuje zvinovanie listov, resp. len veľmi slabé po okraji. Listy však zasychajú a opadávajú. Napadnuté výhonky však v dôsledku cicania zaostávajú v raste, zakrpatievajú a sú polepené medovicou. Plody sa zle vyvíjajú a môžu predčasne opadávať.
Vznik a vývoj poškodenia
Hostiteľskými rastlinami vošky slivkovej sú slivky, broskyne a marhule. Prezimujúcim štádiom sú vajíčka nachádzajúce sa na mladých výhonkoch. Prvé vošky sa objavujú v apríli a začínajú cicať na spodnej strane rozvíjajúcich sa listov, ktoré sú už v máji a v júni pokryté hustými kolóniami. Počas leta voška slivková prechádza na sekundárne hostiteľské rastliny. Na slivky sa opäť vracia začiatkom septembra. Na slivkách sa môžu ešte vyskytovať voška bodliaková – Brachycaudus cardui a voška slamihová – Brachycaudus helichrysi. Vošky okrem priamych škôd spôsobených cicaním škodia aj tým, že patria medzi významných vektorov vírusových ochorení, ako napr. prúžková mozaika sliviek, alebo veľmi nebezpečnej šárky sliviek.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Vzhľadom k relatívne typickým príznakom spôsobených voškami, ako sú výhonky polepené medovicou, s veľkými kolóniami vošiek na spodnej strane listov, by nemalo dôjsť k zámene s inými škodcami, resp. patogénmi. Z praktického hľadiska a z hľadiska ochranných zásahov nemá pre záhradkárov a drobných pestovateľov kľúčový význam presné určenie o ktorý druh vošky sa jedná.
Preventívna ochrana
V záhradkách je významným preventívnym zásahom strihanie a následné likvidovanie napadnutých výhonkov, ktorým je možné výrazne znížiť ďalšie škody spôsobené voškami.
Chemická ochrana
Významným chemickým ošetrením je predjarný postrek tzv. olejovými prípravkami, ktorý je účinný proti vajíčkam nachádzajúcim sa na mladých výhonkoch. Ďalšie ošetrenie je možné urobiť pred kvitnutím a neskôr po kvitnutí, podľa potreby a výskytu škodcov.
Váš košík je prázdny.