Symptómy
Listy napadnutých rastlín sú zdeformované, skučeravené a nadobúdajú žltú farbu. Po otočení listu možno na spodnej strane pozorovať kolónie zelených vošiek. Žlté sfarbenie listov môže byť výsledkom priameho poškodenia cicaním, ale aj v dôsledku vírusových ochorení (napr. mozaiky uhorky), ktorých je voška bavlníková významným vektorom. Napadnuté rastliny zaostávajú v raste a v prípade, že boli napadnuté v skoršom štádiu, kedy mali vyvinutú menšiu listovú plochu, hynú. Pri neskoršom napadnutí sú rastliny výrazne oslabené a náchylnejšie na napadnutie hubovými patogénmi. V konečnom dôsledku dochádza k zníženiu úrod.
Vznik a vývoj poškodenia
Voška bavlníková napáda najmä uhorky a melóny, pričom najväčšie škody robí v skleníkoch a fóliovníkoch. Prezimujúcim štádiom sú vajíčka. Počas roka sa vytvorí niekoľko generácií, ktoré cicajú na spodnej strane listov a veľmi často vytvárajú mnohopočetné kolónie.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Príznaky napadnutia voškami na uhorkách a tekvicovej zelenine sú typické skučeravením listov, ktoré pri pohľade z vrchnej strany listu pripomínajú pľuzgieriky. Na spodnej strane takto poškodených listov sa nachádzajú kolónie vošiek, ktoré sú dostatočným odlišovacím znakom napr. od viróz alebo fyziologických chorôb, ktoré sa kvôli farebným zmenám môžu čiastočne mýliť s poškodením voškami.
Preventívna a biologická ochrana
V rámci biologickej ochrany je možné (hlavne v uzatvorených priestoroch skleníkov) použiť dravú parazitickú osičku Aphidius colemani, ktorá je však dostupná najmä pre veľkovýrobu. V predajniach záhradkárskych potrieb sa k osičke prakticky nedá dostať, preto sa v prípade záujmu treba obrátiť na špecializované firmy, zaoberajúce sa biologickou ochranou.
Chemická ochrana
Vzhľadom k tomu, že voška bavlníková patrí medzi významných vektorov vírusov, je potrebné chemickú ochranu (najmä pri pestovaní skleníkových uhoriek vo väčšom meradle, v semenných porastoch) robiť ihneď pri zistení prvých výskytov, aby sa predišlo vzniku infekcií. Aj v prípade vošiek je nutné striedať prípravky s rôznymi účinnými látkami, aby sa predišlo vzniku rezistencie. Vzhľadom k množstvu prirodzených nepriateľov vošiek je potrebné používať selektívne prípravky (aphicídy), ktoré prirodzených nepriateľov vošiek neničia. V záhradkách pri bežnom pestovaní uhoriek obvykle chemická ochrana nebýva nutná.
Váš košík je prázdny.