Symptómy
Tesne po rašení vznikajú na vrchnej časti listu vypuklé jasnočervené pľuzgiere. Na zodpovedajúcej časti rubu listu je typický plstnatý porast belavej, neskôr béžovej až hnedej farby. Významnejšie poškodenie vlnovníkom nastáva len pri veľmi silnom napadnutí listov a pri napadnutí súkvetia.
Vznik a vývoj poškodenia
Prezimujú samičky, predovšetkým pod šupinami púčikov. Na jar opúšťajú úkryty a cicajú na mladých letorastoch. Po rozvinutí listov cicajú takmer výhradne na rube čepelí listov. Vylučované sliny dráždia pokožkové bunky k hypertrofii, takže vznikajú trichómovité útvary, ktoré tvoria plstnatý porast (erineum). V ňom roztoče žijú a rozmnožujú sa. Postupne opúšťajú hálky a sťahujú sa do vyšších listových častí.
Možnosti zámeny s inými škodcami
V prípade vlnovníka viničového by vzhľadom k typickým príznakom nemalo dôjsť k zámene s inými škodcami. Pľuzgieriky sa nachádzajú na vrchnej strane listov a majú jasnočervenú farbu. Na spodnej strane pľuzgierikov sa nachádza plstnatý porast belavej farby.
V ojedinelých prípadoch by mohlo dôjsť k zámene s plesňou viničovou, ktorá však na rozdiel od vlnovníka nevytvára červené alebo vyduté pľuzgiere a povlak sporulácie nie je taký hustý ako pri plstnatosti. Pleseň navyše tvorí väčšie škvrny ako vlnovník viničový.
Ochrana
Základné princípy ochrany sú podobné ako pri hálkovcovi viničovom. Veľmi účinná je biologická ochrana dravým roztočom Typhlodromus pyri.
Váš košík je prázdny.