Symptómy
Vplyvom cicania vznikajú na konárikoch ale aj na koreňoch rôzne veľké nádory. Kôra nad nádormi rastie ďalej, praská a odlupuje sa. Nádory sú často napádané niektorými hubovými patogénmi, ktoré strom ďalej oslabujú, takže nakoniec môže odumierať. Na napadnutých konárikoch sú viditeľné biele voskové chumáčiky, pripomínajúce vatu. Pod voskovými chumáčikmi, ktoré vznikajú činnosťou samičiek, sa ukrývajú celé kolónie vlnačky krvavej.
Vznik a vývoj poškodenia
Najväčšie škody spôsobuje vlnačka krvavá na jabloniach. V našich podmienkach prezimuje larva na koreňoch alebo ukrytá v kôre stromov. Na jar sa prezimované larvy presúvajú do koruny, kde začínajú cicať na konárikoch. V priebehu vegetácie sa môže vytvoriť až 15 generácií. V júni sa objavujú okrídlené samičky, ktoré napádajú ďalšie stromy. Samičky vylučujú voskové vlákna, typické pre jej kolónie.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Rakovinové nádory podobné nádorom vzniknutým v dôsledku cicania vlnačkou môžu spôsobovať viacerí patogéni, napr. Agrobacterium tumefaciens (bakteriálna nádorovitosť) alebo Nectria galligena (nektriová rakovina). Podobne aj popraskané nádory spôsobené vlnačkou sú veľmi často druhotne infikované niektorými hubami, napr. Nectria galligena. Pre vlnačku krvavú sú typické biele voskové chumáčiky na konárikoch, pod ktorými sa ukrývajú kolónie vošiek. Tieto vatovité chumáčiky sú dostatočným príznakom prítomnosti vlnačky krvavej. Pri rozpučení vlnačky zostáva na prstoch hnedočervená tekutina, pripomínajúca svojou farbou krv, podľa ktorej dostala druhový názov. Tieto znaky sú dostatočné na relatívne presnú identifikáciu.
Preventívna a biologická ochrana
Pri slabšom výskyte je možné chumáčiky spolu s kolóniami vlnačky odstraňovať mechanicky napr. pomocou drôtenej kefy. Na biologický boj je možné použiť prirodzeného nepriateľa vlnačky krvavej, parazitoida Aphelinus mali. Jedná sa o osičku, ktorej larvy sa vyvíjajú v tele vlnačiek. Neskoro na jeseň sa odporúča zbierať konáriky s parazitovanými vlnačkami, ktoré je potrebné cez zimu uchovávať na suchých miestach, pri teplote do 8 0C. Na jar je tieto konáriky potrebné umiestniť do korún stromov napadnutých vlnačkou.
Chemická ochrana
Chemickú ochranu je možné aplikovať buď na jar, t.j. v dobe presunu lariev vlnačky do korún stromov, alebo počas vegetácie – na základe zisteného počtu kolónií. V druhom prípade sa odporúča postrek vykonať pri zistení viac ako 10 kolónií na 100 letorastov. Vzhľadom k tomu, že kolónie vlnačiek sa ukrývajú pod voskovými chumáčikmi, ktoré ich chránia od vonkajšieho prostredia, je potrebné aplikovať prípravky pod vyšším tlakom a do postrekovej kvapaliny pridať zmáčadlo.
Váš košík je prázdny.