Príčina choroby: vysoké teploty, striedavé počasie, výsušné horúce vetry
Symptómy
Na listoch stromov alebo zelenín sa úpal prejavuje hnedými škvrnami, ktoré postihujú najmä okraje listov. Iná forma úpalu sú ostro ohraničené škvrny kdekoľvek na listovej čepeli, prípadne okrúhle hnedé škvrny na častiach plodov vystavených slnku. Škvrny sú väčšinou svetlohnedej farby, ostro ohraničené od zdravého pletiva. Škvrny na plodoch však prechádzajú difúzne aj do okolitej zdravej pokožky, aj dovnútra dužiny (niekoľko mm). Poškodená dužina má hnedú farbu a väčšinou gumóznu až špongióznu konzistenciu, bez typickej chuti.
Vznik a vývoj choroby
Úpal rastlín je v podstate poškodenie priamym slnečným svitom v súčinnosti s vysokými teplotami, čo vzniká najmä na suchých pôdach a slnečných miestach za extrémneho teplého počasia. K úpalu môže dôjsť aj pri horúcom počasí a nevhodnej závlahe, príp. po občasných dažďoch, kedy kvapky vody na listoch pôsobia ako šošovky lupy a koncentrujú slnečné lúče na jedno miesto, v ktorom dôjde k prehriatiu a poškodeniu pletiva. Ojedinelo môže vyvolať úpal aj horúci výsušný vietor, pri zmene počasia na jar. K úpalu však nedochádza iba v lete a pri vysokých teplotách, môže sa vyskytnúť aj na jar, na jeseň, alebo pri stredne teplom počasí, ktoré nasleduje po dlhšom chladnom a daždivom období.
Úpal postihuje z ovocných stromov najmä marhule, jablone, hrušky, čerešne, ďalej drobné ovocie, ale nie je vylúčené ani poškodenie zelenín a poľných plodín. Poškodenie je nezvratné, pletivá odumierajú a silno poškodené listy opadávajú. Rastlina nasadí síce nové listy, ale strata asimilačnej plochy môže viesť k nižšej úrode v porovnaní s nepoškodenými rastlinami. Veľké škody však úpal obvykle nespôsobuje.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Úpal si možno zameniť s viacerými chorobami (so spálou ružovitých rastlín, akútnym nedostatkom Fe, poškodením pesticídmi, alternáriovou škvrnitosťou na plodovej zelenine a pod.), preto je potrebné dôkladne preštudovať symptómy. Úpal vzniká za vyššie uvedených podmienok, postihuje väčšinou plody vystavené slnku a ak vznikne (škvrny, okrajová nekróza), tak sa na rastlinách neskôr nerozširuje a ostáva v pôvodnom rozsahu.
Preventívna ochrana
Proti úpalu sa prakticky nedá bojovať, dá sa iba znížiť citlivosť rastlín k chorobám a poškodeniam všeobecne – správnym spôsobom pestovania, ošetrovaním, hnojením a zavlažovaním.
Váš košík je prázdny.