Symptómy
Na napadnutých podzemných orgánoch rastlín sa nachádza hrubý povrchový žer. Rastliny menšieho vzrastu môžu byť v dôsledku prehryznutia stonky popadané, väčšie rastliny vädnú. Požerky môžu byť pozorovateľné aj na listoch tesne nad zemou. Poškodené orgány sú často druhotne napadnuté hubovými chorobami.
Vznik a vývoj poškodenia
Siatica oziminová je nočný motýľ, ktorého samička kladie až niekoľko tisíc vajíčok na listy rôznych rastlín, najčastejšie burín. Vyliahnuté húsenice sa živia najskôr na listoch, postupne sa stávajú negatívne fototaktické (t.j. vyhýbajú sa priamemu slnečnému svetlu) a prechádzajú do pôdy, kde poškodzujú korene a ostatné podzemné orgány rastlín. Na povrch pôdy vychádzajú len v noci a môžu poškodzovať aj orgány blízko jej povrchu. Húsenice siatice oziminovej sú široko polyfágne a hrubým povrchovým žerom môžu poškodzovať kukuricu, strukoviny, koreňovú zeleninu, korene ovocných stromčekov a viniča. Veľké škody môžu spôsobiť aj v ovocných škôlkach, kde mladé larvy poškodzujú rašiace pupene. Dospelé motýle nespôsobujú škody. Okrem siatice oziminovej sa u nás bežne vyskytujú ďalšie dva druhy siatic, ktorých škodlivosť je podobná ako u siatice oziminovej. Sú to Siatica ypsilonová (Agrotis ypsilon) a Siatica výkričníková (Agrotis exclamationis).
Možnosti zámeny s inými škodcami
Poškodenia podzemných orgánov sú podobné ako pri pandravách (larvách chrústov), preto je potrebné pre presné určenie vyhľadať v pôde pôvodcu poškodenia. Larvy siatice oziminovej môžu byť až 5 cm veľké, lesklé a majú štyri páry panôžok. Pri vyrušení sa stáčajú. Húsenice ostatných siatic je pre laickú verejnosť veľmi obtiažne odlíšiť. Pandravy sú na rozdiel od siatic hrubšie a stočené v tvare písmena C.
Preventívna a chemická ochrana
Zásady ochrany sú podobné ako pri chrústoch a drôtovcoch.
Váš košík je prázdny.