Pôvodca choroby: Mycosphaerella grossulariae – konídiové štádium Septoria ribis (huba)
Symptómy
Na listoch sa infekcia prejavuje červenohnedými, ostro ohraničenými škvrnami, nepravidelného alebo kruhového tvaru. Škvrny postupne blednú a nadobúdajú popolavú farbu. Na vrchnej strane listov sa v bledšom strede škvŕn tvoria viditeľné drobné čierne bodky – pyknidy. Pri silnom napadnutí listy predčasne opadávajú. Z listov sa choroba šíri aj na plody, na ktorých sa tvoria drobné, nekrotické škvrny, v ktorých sa objavujú pyknidy.
Vznik a vývoj choroby
Patogén prezimuje v opadnutých listoch. Počas vegetácie sa choroba rozširuje za daždivého a teplejšieho počasia. Nevyskytuje sa však každoročne, obvykle škody nebývajú vysoké. Pri vyššom výskyte má predčasné opadávanie listov negatívny vplyv na množstvo a kvalitu plodov.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Choroba sa môže podobať na iné škvrnitosti, ale po tvorbe pykníd – čiernych bodiek v strede svetlých škvŕn je zrejmé, že ide o septoriózu.
Preventívna ochrana
Z preventívnych opatrení je dôležitá voľba vhodnej lokality, nevysádzať rastliny príliš husto a likvidácia opadnutých listov – najmä v rokoch s väčším výskytom choroby.
Špeciálna ochrana proti septorióze obvykle nebýva potrebná. Vo veľkovýrobe vykonávané ošetrenia proti antraknóze ríbezlí obmedzujú aj výskyt septoriózy.