Pôvodca choroby: Septoria lycopersici (huba)
Symptómy
Prvými príznakmi septoriózy sú chlorotické, vodnaté, drobné škvrny na spodných listoch, s tmavším okrajom a niekedy s bledším stredom. Škvrny neskôr zhnednú a môžu splývať. V strede škvŕn sa tvoria drobné, čierne bodky – pyknidy. Škvrny sa na spodných listoch rýchlo rozširujú, listy odumierajú a usychajú. Len zriedka sa škvrny môžu vyskytnúť na stonkách, na kvetných stopkách alebo na kalichu obklopujúcom dozrievajúce plody. Pri silno napadnutých rastlinách zostávajú zdravé iba najvrchnejšie listy, plody sú obnažené a vystavené nepriaznivému slnečnému žiarenia, v dôsledku čoho dozrievajú nepravidelne.
Vznik a vývoj choroby
Huba prezimuje na zvyškoch napadnutých listov rajčiakov alebo iných hostiteľských rastlín v pôde. Primárna infekcia vzniká za daždivého počasia v ktorejkoľvek rastovej fáze. Počas vegetácie sa patogén rozširuje pyknospórami, ktoré sú roznášané vetrom a dažďom, hlavne za vlhkého, skôr chladnejšieho počasia.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Choroba sa podobá na iné listové škvrnitosti rajčiaka, od ktorých sa odlišuje najmä drobnými škvrnami (niekedy so svetlým stredom), v strede ktorých sa tvoria pyknidy – viditeľné drobné čierne bodky.
Preventívna ochrana
Preventívna ochrana je podobná ako pri plesni zemiakovej.
Chemická ochrana je nutná iba v oblastiach častého výskytu a vysokej škodlivosti, najmä v chladnejších rokoch a v úvode vegetácie. Ošetrovať sa začína preventívne, pri predpoklade nástupu choroby, alebo až pri prvých symptómoch. Niektoré prípravky proti P. infestans majú účinnosť aj na septoriózu, takže ošetrenia možno spojiť výberom vhodných fungicídov. Ochrana proti všetkým listovým patogénom sa totiž prelína s termínmi ochrany proti plesni zemiakovej, preto je vhodné vybrať fungicíd s účinnosťou na spektrum patogénov, ktoré je aktuálne v konkrétnych podmienkach.
Váš košík je prázdny.