Symptómy
Mladé, ale ešte nie celkom rozvinuté lístky jahôd zostávajú v dôsledku cicania drobné a skučeravené. Pri silnejšom napadnutí listy žltnú, postupne hnednú a usychajú; celé rastliny sú oslabené. V záhyboch napadnutých listov možno pozorovať malých, bielych roztočov – „pavúčikov“.
Vznik a vývoj poškodenia
Prezimujú samičky v záhyboch srdiečkových listov. Od apríla začínajú klásť vajíčka na srdiečkové listy. Vyliahnuté roztočíky cicajú na listoch, pričom dochádza k charakteristickému zvinovaniu a zakrpatievaniu listov. Ich vývoj je veľmi rýchly, počas vegetácie sa môže vytvoriť až 7 generácií. Z napadnutých rastlín sa preliezaním po poplazoch rozširuje na zdravé rastliny. Môžu však byť prenášané aj hmyzom, vetrom, prípadne človekom. K premnožovaniu roztočíka jahodového dochádza najmä vo vlhkých rokoch a na vlhkých pôdach.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Deformácie listov, ktoré ostávajú zakrpatené, hnednú a postupne usychajú môžu byť spôsobené napr. aj vyššie spomínaným háďatkom jahodovým, ďalej široko polyfágnym roztočcom chmeľovým, prípadne môžu byť výsledkom fyziologických porúch. V prípade roztočíka jahodového sa jedná o bieleho, 0,1 až 0,25 mm veľkého roztočíka, ktorého je vzhľadom k jeho rozmerom nemožné pozorovať bez optických prístrojov.
Preventívna ochrana
Podobne ako v prípade háďatka jahodového je potrebné vysádzať zdravé, nenapadnuté sadenice jahôd. Účinné je aj máčanie sadeníc vo vode zohriatej na 46 oC, po dobu desiatich minút.
Chemická ochrana
Chemicky je možné ošetrovať len množiteľské plochy a produkčné plochy pri veľmi silnom napadnutí, v období od rašenia do začiatku tvorby kvetných pukov. Ďalšie ošetrenie je z hygienického hľadiska možné až po zbere úrody.