Pôvodca choroby: Phytophthora infestans (huba)
Symptómy
Na starších listoch sa pleseň objavuje v podobe nepravidelných, tmavozelených a vodnatých škvŕn, ktoré sú pri vlhkom počasí zo spodnej strany listu pokryté jemným sivobielym povlakom. Na stonkách sa objavujú hnedé škvrny, nad ktorými vňať postupne odumiera. Pleseň postihuje vážne aj plody rajčiaka. Na zelených nedozretých plodoch príznaky začínajú menšími sivozelenými škvrnami na pokožke, ktoré po rozšírení stmavnú, pokožka zvráskavie a choroba zachváti postupne celý plod. Podobné škvrny vznikajú aj na zrelých plodoch, ale oproti zdravým častiam nie sú až také tmavé. Plody po napadnutí hromadne opadávajú.
Vznik a vývoj choroby
Pleseň na zemiakoch a na rajčiakoch vyvoláva tá istá huba, ktorá sa na rajčiaky prenáša väčšinou zo zemiakov, ktoré sú najvýznamnejším zdrojom infekcie. Vznik a vývoj choroby je úplne závislý od daždivého a mierne teplého počasia, pri ktorom môžu byť škody na rajčiakoch katastrofálne (úplne zničené plody resp. celé rastliny v priebehu 1-3 dní). Preto je táto choroba považovaná za najnebezpečnejšiu chorobu rajčiakov. Nástup choroby obvykle začína v prvej polovici júla (v niektorých rokoch aj skôr), ale známe sú prípady aj neskoršieho výskytu (napr. v roku 2005 na niektorých lokalitách až koncom augusta).
Možnosti zámeny s inými chorobami
Pleseň zemiaková sa často omylom zamieňa za alternáriovú škvrnitosť (uvedenú nižšie), preto treba symptómy pozorne porovnať. Pleseň vytvára difúzne škvrny s povlakom na spodnej strane, pričom alternáriové škvrny sú tmavé, s koncentrickou kresbou a na spodnej strane sa nevytvára žiadny povlak.
Preventívna ochrana
Preventívna ochrana (striedanie plodín, vylamovanie a vyväzovanie rajčiaka, neprehusťovanie porastov, neprehnojovanie dusíkom, optimálna závlaha, odstraňovanie spodných listov a pod.) má proti tejto chorobe uspokojivú účinnosť iba pri suchom a teplom počasí. V období dlhšie trvajúcich dažďov je spravidla nutná chemická ochrana a to aj v záhradkách. Celá ochrana je však najúčinnejšia pri dobre vyviazaných a neprehustených rastlinách rajčiaka na opore (najlepšie na tenkom kolíku), kedy rastliny po daždi najrýchlejšie obschnú.
S postrekmi sa začína preventívne, najlepšie podľa signalizácie, ktorá býva ÚKSÚZ-om alebo ÚKSÚP-om zverejňovaná v tlači, na internete. Odporúča sa striedať fungicídy na báze rôznych účinných látok. Informácie o účinnej látke si treba prečítať na etikete prípravku, pretože existuje viacero prípravkov z rozličnými názvami a pritom obsahujú tú istú účinnú látku. Základom dobrej účinnosti fungicídov je dôkladné postriekanie rastlín a plodov zo všetkých strán, aj zo spodnej strany. Prípravky sa aplikujú v 7-14 dňových intervaloch, ktoré závisia od počasia (kratšie intervaly pri častých dažďoch, dlhšie intervaly alebo vynechanie postreku pri suchom a teplom počasí) a typu prípravku (kontaktné – kratšie intervaly, systémové – dlhšie intervaly). Pred aplikáciou treba pozorne naštudovať ochrannú dobu prípravkov, aby bola v období dozrievania plodov dodržaná. Mnohé prípravky majú totiž ochrannú dobu až 21 dní, takže na začiatku dozerania rajčiakov sú už nepoužiteľné, pretože plody dozrú skôr ako uplynie ochranná doba. Takéto plody sú zo zdravotného hľadiska nekonzumné.
Váš košík je prázdny.