Pôvodca choroby: Bremia lactucae (huba)
Symptómy
Prvé symptómy vidno na starších, vonkajších listoch. Na vrchnej strane listov sa tvoria bledé, žltkasté škvrny rôznej veľkosti, obyčajne ohraničené žilnatinou listu. Na spodnej strane listov sa v mieste škvŕn vytvára jemný, biely povlak sporulácie huby.
Vznik a vývoj choroby
Pleseň šalátová je rozšírenou chorobou a môže napadnúť rastliny šalátu vo všetkých rastových fázach. Na napadnutých a pozberaných hlávkach sa huba rýchlo šíri a hlávky znehodnocuje, čím sa znižuje ich trhová hodnota.
Huba prezimuje oospórami na napadnutých rastlinných zvyškoch v pôde, počas vegetácie sa rozširuje sporangiami. Optimálne podmienky pre šírenie choroby sú teploty 15-18°C a vysoká relatívna vlhkosť vzduchu.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Zámena prichádza do úvahy v prípade plesne sivej, ktorá však netvorí biele povlaky, ale sporuláciu sivej farby.
Preventívna a biologická ochrana
V pareniskách je potrebné pôdu dezinfikovať a veľkú pozornosť je nutné venovať zavlažovaniu a zabrániť dlhodobému zvlhčeniu listov. Preventívne je potrebné dodržiavať dostatočnú vzdialenosť medzi rastlinami, čo umožňuje ich rýchlejšie oschnutie. Vhodné je vyberať a pestovať rezistentné odrody. Dôležité je takisto zaoranie pozberových zvyškov na jeseň. Vo fóliovníkoch, záhradkách, vo veľkovýrobe a ani v konzumných (produkčných) porastoch sa chemická ochrana z hygienických dôvodov nevykonáva. Pri dodržaní uvedených zásad preventívnej ochrany choroba nespôsobuje významné škody.
Chemická ochrana sa vykonáva iba v semenných porastoch. Môže sa vykonávať buď vo forme zálievky rastlín po presadení alebo následne počas vegetácie postrekmi na list (foliárna aplikácia). Aplikácia sa obvykle vykonáva až pri prvých príznakoch, ďalšie ošetrenia sa robia podľa situácie (najmä pri teplom a daždivom počasí), v 2-3 týždenných intervaloch až po zber semena.
Váš košík je prázdny.