Pôvodcovia choroby: Pythium debaryanum, Pythium ultimum, Olpidium brassicae, Rhizoctonia solani, Thielaviopsis basicola, Phoma lingam, Alternaria brassicae, Botrytis cinerea a iné huby
Symptómy
Padanie klíčiacich rastlín je komplexné ochorenie mladých, klíčiacich rastlín (v pareniskách, črepníkoch, fóliovníkoch ale aj na záhone), na ktorom sa môže podieľať viacero hubových patogénov. Najčastejšie býva postihnutý hypokotyl (podklíčnolistová časť), na ktorom sa vytvorí vodnatá škvrna, ktorá neskôr zhnedne až sčernie. Hypokotyl sa zaškrtí, stonka je v týchto miestach niťovite zúžená, stráca pevnosť a rastlina padá na pôdu. V niektorých prípadoch môže byť pozorovateľný hubový povlak na koreňovom krčku. Padanie sa často objavuje pri predpestovanej priesade, vo vlhkom prostredí a v husto vysiatom poraste.
Vznik a vývoj choroby
V poľných podmienkach sa choroba často vyskytuje pri priamych výsevoch za nepriaznivých agrotechnických podmienok (pôdny prísušok, zamokrenie pozemku) a nepriaznivého počasia (sucho, chlad). Tiež sa môže vyskytnúť po presadení priesad do poľných podmienok, kedy dochádza k poraneniu korienkov a prechodnému vädnutiu (presadzovací šok).
V prípade záhradkárov sa choroba najčastejšie vyskytuje pri predpestovávaní priesad papriky, uhoriek, rajčiaka, zeleru a inej zeleniny v debničkách, črepníkoch a iných nádobách umiestnených na oknách, v pivniciach a pareniskách. Ak sú tieto rastliny vystavené stresu a nevhodným podmienkam (hustý spon, prevlhčený substrát, zamorená pôda, nedostatok svetla, nadmerné alebo naopak nedostatočné hnojenie), choroba sa môže objaviť rýchlo a v silnej intenzite.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Choroba má typický priebeh a symptómy, preto by sa nemala zameniť s inými chorobami alebo škodcami.
Preventívna a biologická ochrana
Najúčinnejším ochranným opatrením je dezinfekcia pôdy v skleníkoch a pareniskách alebo používanie hotových sterilných substrátov na predpestovanie priesad (balených a predávaných v špecializovaných predajniach). Osivo je vhodné používať morené (kúpené), ktoré však nezabráni vzniku choroby úplne. Preto zdravý (sterilizovaný) substrát spolu s vhodným sponom, zálievkou a inými vyššie popísanými faktormi je najlacnejšou a najúčinnejšou ochranou.
V prípade, ak si substrát záhradkári pripravujú sami a majú permanentný problém s padaním klíčiacich rastlín, možno substrát pred výsadbou rôznym spôsobom sterilizovať aj v domácich podmienkach, napr. vo vysoko vyhriatej rúre (sporáka, aspoň počas 15 min.).
Chemická ochrana je možná, ale v mnohých prípadoch sa v účinnosti nevyrovná prevencii; skôr je doplňujúcim faktorom preventívnych opatrení. K chemickej ochrane patrí morenie osiva, ktoré je možné využiť iba nákupom moreného osiva (moridlá nie sú bežne dostupné). Ďalšou formou ochrany je chemická dezinfekcia substrátu – zálievkou pred alebo po vzídení rastlín, prípadne postrek rastlín a povrchu pôdy registrovanými prípravkami. Táto ochrana sa vykonáva preventívne (pri permanentnom výskyte), najneskôr pri prejavení sa príznakov na prvých rastlinách, čo však vedie iba k spomaleniu priebehu a obmedzeniu šírenia choroby. Dávky kvapaliny, prípravky a ďalšie podrobnosti aplikácie sú uvedené v prílohe chemických tabuliek.
Váš košík je prázdny.