Pôvodca choroby: Didymella applanata (huba)
Symptómy
Symptómy sa tvoria v spodnej časti jednoročných výhonov, kde sa v okolí očiek tvoria fialovo-hnedé, ostro ohraničené škvrny rôznej veľkosti. Koncom leta škvrny hnednú, nekrotizujú a kôra praská a odlupuje sa. Silno napadnuté výhony predčasne usychajú. V mieste škvŕn sa na jar vytvárajú pseudoperitéciá a v lete pyknidy, v podobe malých čiernych bodiek. Napadnuté výhony v druhom roku tvoria tenké a metlovité konáriky a často bývajú neplodné.
Vznik a vývoj choroby
Huba prezimuje v napadnutých výhonoch, k napadnutiu dochádza v mesiacoch apríl až jún, hlavne za vlhkého a daždivého počasia. Odumieranie postihuje najmä staré a veľmi zahustené porasty, na prevápnených pôdach a v pôdach chudobných na humus.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Odumieranie malín môžu síce spôsobiť aj iné huby, ale tvorba pykníd na škvrnách a odlupovanie kôry sú pre potreby záhradkárov a správnu ochranu dostatočným určovacím znakom. Chorobu však nemožno zamieňať za staré a odumreté výhony, nakoľko malina je dvojročná rastlina a výhony v druhom roku po vyrodení prirodzene odumierajú.
Preventívna ochrana
Ochranné opatrenia sú zamerané na výber vhodného stanovišťa, kvalitnú a vyhnojenú pôdu, vyrezávanie napadnutých výhonkov na jar a ich spálenie.
V záhradkách väčšinou postačuje prevencia, pri pestovaní malín vo väčšom meradle sa ojedinelo vykonáva aj chemická ochrana, ktorá však niekedy nemá dostatočný efekt a nedokáže nahradiť zanedbanú prevenciu. Fungicíd sa aplikuje 1-3 krát od výšky letorastov 20 cm. Ošetrenie je možné vykonať iba do začiatku kvitnutia.