Symptómy
Larvy prvej generácie obaľovačov (húsenice) opriadajú a vyžierajú kvetné púčiky, neskôr rozvinuté súkvetie. Húsenice druhej generácie vyžierajú bobule a zarývajú sa do nich. Takto poškodené hrozno napáda veľmi často pleseň sivá, biela hniloba alebo iné patogény.
Vznik a vývoj poškodenia
Motýle sa liahnu koncom apríla až začiatkom mája a tvoria základ prvej generácie. Oplodnené samičky kladú vajíčka na súkvetie alebo na stopky listov. Vyliahnuté húsenice ožierajú a spriadajú súkvetie, potom sa zakukľujú priamo v strapci alebo medzi listami. V priebehu júla sa liahnu motýle druhej generácie. Oplodnené samičky tejto generácie kladú vajíčka na nezrelé bobule a vyliahnuté húsenice sa živia ich dužinou. Húsenice si vo vyhryzenom otvore bobúľ spriadajú obytné rúrky. Po dospení sa ukrývajú v štrbinách kôry, kde sa na jeseň zakuklia a prezimujú.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Nemalo by dôjsť k zámene s inými škodcami. Presné rozlíšenie druhu obaľovačov pre záhradkárov, vzhľadom na rovnaké ochranné opatrenia nie je potrebné.
Preventívna a biologická ochrana
Biologická ochrana je možná prípravkami na báze baktérie Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, ktoré sa aplikujú v dobe maximálneho liahnutia húseníc z vajíčok, t.j. u druhej generácie asi 5-7 dní po maxime náletu samcov do feromónových lapačov; v prípade prvej generácie asi 10 dní po maxime náletu.
Chemická ochrana
Na určenie vhodného termínu ošetrenia sa používajú feromónové lapače. Ochranný zásah sa realizuje niekoľko dní po maxime náletu, v závislosti od použitého insekticídu. Prípravky inhibujúce biosyntézu chitínu sa aplikujú v dobe maximálneho náletu imág do feromónových lapačov.
Váš košík je prázdny.