Pôvodca choroby: Nectria galligena (huba)
Symptómy
Prvé príznaky choroby sa objavujú väčšinou v okolí očiek, kde kôra odumiera. Na starších výhonkoch choroba vyvoláva tvorbu rakovinových nádorov rozličného tvaru a veľkosti. Postupne dochádza k oslabeniu napadnutých konárov, ktoré neskôr predčasne odumierajú. Vnútri nádoru býva drevo rozrušené, konár nad miestom napadnutia môže usychať. Na napadnutých pletivách a na povrchu nádorov niekedy vidieť belavé ložiská konídií alebo červenkasté, veľmi drobné guľôčky – prezimujúce plodnice patogéna (peritéciá).
Vznik a vývoj choroby
Výskyt choroby je značne závislý od dispozície hostiteľa a od vonkajších podmienok. V oblastiach, kde je vysoký podiel zrážok a nebezpečenstvo výskytu ľadovca v letných mesiacoch, je výskyt choroby častejší ako v oblastiach so suchším letným počasím. Podobne fyziologicky oslabené alebo staré stromy sú na chorobu náchylnejšie ako zdravé a mladé stromy. Huba preniká do rastliny cez mechanické poškodenia a jazvy, ktoré ostávajú krátku dobu po opadnutí listov a plodov, prípadne cez mechanické poranenia po reze alebo po poškodení iným faktorom (napr. mrazom, ľadovcom).
Možnosti zámeny s inými chorobami
Nektriová rakovina sa môže zamieňať za choroby kmeňov, najmä ak sa vyskytne na kmeni. Obvykle sa však nektria vyskytuje iba na konároch a dobrým rozlišovacím znakom sú červené guľôčky – peritéciá. Tie si však možno zmýliť najmä na jar a v zime s niektorými prezimujúcimi škodcami, preto je pri presnejšom určovaní choroby potrebné použiť lupu, príp. mikroskop. Ak však na konári vzniká nádor a na jeho povrchu sú tieto útvary, s najvyššou pravdepodobnosťou sa jedná o nektriovú rakovinu.
Nektriová rakovina sa môže zameniť aj za nádory spôsobené vlnačkou krvavou (škodca, pozri nižšie). Pre vlnačku krvavú sú však typické biele voskové chumáčiky na konárikoch, pod ktorými sa ukrývajú kolónie vošiek. Tieto vatovité chumáčiky sú dostatočným príznakom prítomnosti vlnačky krvavej.
Preventívna ochrana
Z pestovateľských metód sa neodporúča zakladať nové výsadby stromčekov v závetrí sadov s výskytom choroby, ktoré sú výdatným zdrojom infekcie. Všetky opatrenia, ktoré podporujú dobrý rast a kondičný stav stromov, prispievajú k prirodzenej odolnosti aj proti tejto chorobe. V ohrozených oblastiach alebo v oblastiach častého výskytu choroby sa neodporúča pestovať veľmi náchylné odrody ako napr. Idared.
Pri výskyte choroby je potrebné napadnuté konáre odrezať hneď na jar, pričom rezná rana musí byť svetlá, bez zhnednutých cievnych zväzkov, hlboko pod miestom napadnutia. Vzniknutá rana na konári musí byť samozrejme hneď ošetrená (napr. štepárskym voskom). Odstránené napadnuté konáre je potrebné čo najskôr spáliť, pretože sú nositeľmi infekcie.
Chemická ochrana sa proti tejto chorobe nepoužíva.
Váš košík je prázdny.