Pôvodcovia choroby: Erwinia carotovora subsp. carotovora, E. carotovora subsp. atroseptica, E. chrysanthemi (baktérie)
Symptómy
Nákaza (postihujúca dužinaté orgány ktoréhokoľvek rastlinného druhu) začína zvyčajne v mieste poranenia alebo na koreňovom krčku, odkiaľ sa rozširuje do celého koreňa, hľuzy, plodu alebo do dužiny stoniek. Všetky napadnuté časti sa postupne menia na kašovitú, slizovitú a zapáchajúcu hmotu, v ktorej sa nachádza veľké množstvo baktérií. V prípade zemiakov, ak po vzniku infekcie prevládajú suché podmienky, sa na hľuzách objavuje tzv. suchá hniloba vo forme suchých lézií, ktoré sú obvykle lokalizované okolo lenticel, nezasahujú však do väčšej hĺbky a od zdravého pletiva sú ostro oddelené.
Vznik a vývoj choroby
Hnilobu spôsobujú baktérie z rodu Erwinia, ktoré prežívajú bežne v pôde a na odumretých rastlinných zvyškoch. Choroba sa vyskytuje aj na záhonoch v záhradke, no väčší význam nadobúda v pivniciach a skladoch, kde patrí k najnebezpečnejším chorobám skladovaných produktov. Rozvoj hniloby podporuje vysoká vlhkosť a najmä akékoľvek mechanické poškodenie koreňov alebo hľúz. Počas uskladnenia sa pomerne rýchlo šíri aj na susedné korene.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Mokrá hniloba je veľmi typická choroba, zámena prichádza do úvahy iba v prípade zamrznutia pletív, ktoré sa po rozmrznutí rozpadajú na kašovitú hmotu, ktorá následne podlieha taktiež mokrej hnilobe.
Preventívna ochrana
Proti chorobe je účinný iba komplex preventívnych opatrení: striedanie plodín, pri závlahe neprevlhčovať pôdu, predchádzať mechanickému poškodeniu a uskladňovať iba nepoškodené a dobre obschnuté produkty. Niektorí záhradkári zvyknú zemiaky a koreňovú zeleninu pred skladovaním umývať, čo môže znížiť riziko vzniku choroby. Umývaním sa totiž odstránia z povrchu koreňov čiastočky pôdy, ktoré obsahujú choroboplodné zárodky parazitov. Základnou podmienkou je však následné dôkladné vysušenie koreňov zo všetkých strán a zahojenie vzniknutých rán (uskladnením na niekoľko dní v suchých podmienkach, pri teplotách vyšších ako 10-15 °C). Podľa možnosti sa odporúča zemiaky a koreňovú zeleninu skladovať pri teplotách do 4°C a vlhkosti 85-90%.
Napadnuté hľuzy a iné produkty sa nedajú už nijako vyliečiť a proti tejto chorobe nie sú účinné žiadne chemické látky. Ochrana je založená iba na vyššie uvedenej prevencii.
Váš košík je prázdny.