Symptómy
Mladé húsenice mlynárika zo začiatku skeletujú listy, neskôr vyžierajú drobné otvory do čepele a na konci svojho vývoja môžu spôsobovať holožer, pričom zostávajú len hrubé žilky. Na poškodených rastlinách je možné pozorovať trus húseníc.
Vznik a vývoj poškodenia
Prezimuje kukla pripevnená k substrátu pomocou pavučiniek. Prvá generácia motýľov sa objavuje koncom apríla a v máji. Samičky kladú typické žlté vajíčka na spodnú stranu listov kapustovitých rastlín. Vyliahnuté húseničky sa spočiatku zdržujú pohromade na spodnej strane listov. Keď sú staršie, rozlezú sa po celej rastline. Mlynárik kapustový má do roka dve generácie, pričom druhá generácia, ktorá sa objavuje v júli a v auguste býva početnejšia a škodlivejšia. Mlynárik kapustový je najväčší škodca kapustovej zeleniny a najmä v teplých a suchých rokoch sú škody obyčajne vyššie.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Požerky sú podobné ako pri more kapustovej, preto je potrebné pre správne určenie pôvodcu vyhľadať húsenice škodcu. Húsenice mlynárika kapustového majú sivozelenú farbu so žltými pruhmi a čiernymi škvrnami. Typické sú aj žlté vajíčka, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane listov.
Preventívna a biologická ochrana
Vajíčka ako aj vyliahnuté húsenice je možné zničiť pri pravidelnej kontrole listov. V rámci biologickej ochrany je možné použiť prípravky na báze Bacillus thuringiensis, aplikované pre, najneskôr na začiatku liahnutia húseníc.
Chemická ochrana
Vzhľadom na vysokú škodlivosť húseníc mlynárika je v niektorých prípadoch (vysoký výskyt škodcu, nedostatočná účinnosť prevencie, nepoužitie biologickej ochrany) potrebná chemická ochrana. Chemický postrek je potrebné aplikovať pri poškodení, resp. výskyte vajíčok a liahnucich sa húseníc na viac ako 10 % rastlín. Prípravky sa aplikujú najmä proti mladým húseniciam druhej generácie.
Váš košík je prázdny.