Symptómy
Ľahko pozorovateľným príznakom, upozorňujúcim na prítomnosť mínerky pórovej v záhradke sú drobné belavé vpichy na listoch cibule, póru a cesnaku. Napadnuté rastliny majú zdeformované listy a cibule za vlhka v dôsledku sekundárneho napadnutia zahnívajú. Silno poškodené rastliny zaostávajú v raste, prípadne odumierajú. Medzi suknicami cibule a strúčikmi cesnaku sú pozorovateľné vyžraté chodbičky, v ktorých sa nachádzajú drobné larvy alebo kukly.
Vznik a vývoj poškodenia
Mínerka pórová má do roka dve generácie. Muchy prvej generácie je možné pozorovať koncom apríla a v máji, druhá generácia sa objavuje v druhej polovici augusta. Belavé vpichy, pripomínajúce svojim vzhľadom poškodenie šijacím strojom sú spôsobené samičkami, ktoré ešte pred kladením vajíčok prijímajú určité množstvo rastlinných štiav. Vyliahnuté larvy smerujú požerky do podzemných častí rastlín, kde vyžierajú chodbičky v cibuliach a medzi strúčikmi cesnaku. Prvá generácia škodcu poškodzuje najviac cibule z jesennej a skorej jarnej výsadby. Druhá početnejšia generácia spôsobuje najväčšie škody na póre, najmä v prípade dlhej a teplej jesene.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Larvy mínerky pórovej je možné si zmýliť s larvami kvetárky cibuľovej. Odlišnosti a typické znaky lariev sú uvedené pri kvetárke cibuľovej. Mnohí záhradkári si škody spôsobené mínerkou pórovou zamieňajú aj s poškodeniami, ktorých pôvodcom je háďatko zhubné. Larva mínerky pórovej je 5 až 8 mm veľká, bielej farby a na poškodených častiach rastlín je ľahko pozorovateľná. Vzhľadom k svojej veľkosti zanecháva aj primerane veľké požerky. Háďatko zhubné nie je vzhľadom k svojej veľkosti na napadnutých cibuliach pozorovateľné voľným okom.
Preventívna ochrana
Na menších plochách možno s úspechom použiť siete z netkanej textílie. Sieťami je potrebné prikrývať záhony cibule na jar, približne od 10 apríla do konca mája a záhony póru na jeseň od polovice augusta do konca septembra, teda v období kladenia vajíčok. V rámci preventívnej ochrany je dôležité aj dokonalé zaoranie rastlinných zvyškov, pretože sú potenciálnym miestom pre prezimovanie škodcu.
Chemická ochrana
Chemická ochrana proti mínerke pórovej si vyžaduje viacero opakovaných postrekov, najmä na väčších plochách, kde sa nepoužili netkané textílie. Približne 5 až 7 dní po zistení charakteristických vpichov (približne koncom apríla až začiatkom mája) je potrebný prvý postrek. Koncom augusta alebo začiatkom septembra sa v porastoch póru odporúča urobiť postrek proti druhej generácii. V obidvoch prípadoch sa odporúča postrek po 2 týždňoch zopakovať. Dôležité je do postrekovej kvapaliny pridať zmáčadlo.
Váš košík je prázdny.