Symptómy
Poškodzované sú všetky podzemné orgány rastlín. V prípade mladých rastliniek je obžratý celý koreňový systém, následkom čoho rastliny usychajú. Vo väčších orgánoch (buľvy, hľuzy a hrubšie korene) sa nachádzajú rôzne veľké otvory. Poškodené časti sú druhotne napádané rôznymi patogénmi. Poškodenie pripomína prevŕtanie (napr. hľuzy zemiaka) červom o hrúbke 1-3 mm.
Vznik a vývoj poškodenia
Rastliny poškodzujú larvy škodcov (kováčikov), ktoré sa ľudovo aj odborne nazývajú drôtovce. Sú špecifické tým, že ich vývoj v pôde trvá tri až päť rokov, preto na danom pozemku opakovane ohrozujú pestované plodiny. Poškodzovať môžu všetky podzemné orgány, vrátane koreňov stromov. V záhradách poškodzujú kukuricu, zemiaky, strukoviny, koreňovú zeleninu a korene ovocných stromov. Dospelé jedince (imága) neškodia. Zaujímavosťou imág je ich schopnosť vymrštiť sa z polohy na chrbte späť na nohy.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Podzemné orgány rastlín môžu byť poškodené viacerými škodcami. Kruhové otvory a chodbičky „červíkov“ v buľvách, hľuzách a väčších koreňoch sú znakom typickým pre poškodenie drôtovcami. Niekedy možno v pôde nájsť aj samotných drôtovcov, čo sú typické larvy resp. „červy“ s neobvykle tvrdým povrchom tela.
Preventívna ochrana
Drôtovce možno v záhradkách úspešne chytať na návnady (kúsky zemiakov napichnutý na paličku a zakopané do hĺbky 5 – 10 cm). Skorší zber zemiakov je tiež možnosť ako zabrániť ich poškodeniu, pretože drôtovce sú najaktívnejšie najmä v jarných mesiacoch a koncom leta.
Chemická ochrana
Chemickú ochranu možno vykonať granulovanými insekticídmi, tesne pred, alebo počas výsadby. Granulované insekticídy sa obvykle aplikujú do riadkov. Chemická ochrana v záhradkách je riešením najmä v prípade ich vysokého výskytu a nedostatočne účinnej preventívnej ochrany, nakoľko v pôde prežívajú viacero rokov. Pri jej použití však treba dbať na dodržanie ochrannej doby.
Váš košík je prázdny.