Pôvodca choroby: Xanthomonas campestris pv. campestris (baktéria)
Symptómy
Mladé rastliny pri napadnutí odumierajú alebo vôbec nevytvoria hlávku. Veľmi často dochádza k zakrpateniu rastlín, nerovnomernému rastu hlávok, ktoré ostávajú malé a znetvorené.
Prvým typickým symptómom choroby na vyvinutých rastlinách je žltnutie koncov listov v tvare písmena „V“. Tieto škvrny sa postupne zväčšujú, hnednú a usychajú. Na listoch sa môže vytvárať viacero takýchto škvŕn, ktoré spôsobujú odumieranie celých listov. Stratou listov sa znižuje celková úroda hlávok, ktoré pri silnom napadnutí môžu podliehať aj sekundárnym hnilobám.
Na priereze hlúbu alebo stopky listov niekedy vidno stmavnuté až sčernené cievne zväzky, z ktorých (pri stlačení prstami) pri rozvinutej infekcii vyteká slizovitá hmota plná baktérií. Uvedené prejavy nekrózy cievnych zväzkov sú charakteristickými príznakmi tejto choroby, nakoľko sa jedná o typického patogéna špecializovaného na cievne zväzky (tracheobaktéria).
Vznik a vývoj choroby
Chorobu spôsobuje baktéria, ktorá sa prenáša rastlinnými zvyškami a osivom. Napáda najmä kapustovitú zeleninu a príbuzné buriny. Pre vznik choroby je potrebný zdroj infekcie – rastlinné zvyšky v pôde, prípadne napadnuté osivo a priesada, ako aj daždivé počasie. Choroba je najškodlivejšia pre kapustu a karfiol, najmä pri ich častom pestovaní na tom istom pozemku. V záhradkách táto choroba obvykle nespôsobuje výrazné zníženie výšky a ani kvality úrody. Rastliny, ktoré majú napadnuté iba vonkajšie listy, možno bez obáv konzumovať, príp. kratšie obdobie aj skladovať. Pri silnejšom napadnutí hlúbu alebo vnútorných listov sa takéto hlávky dlhšie skladovať neodporúča a ak sa vzhľadom na rozsah napadnutia dá, treba ich rýchlo zužitkovať (po vyrezaní napadnutých častí).
Možnosti zámeny s inými chorobami
Hnedá bakterióza sa môže zameniť za rôzne fyziologické choroby, ale najčastejšie si ju záhradkári (niekedy žiaľ, aj odborná verejnosť) mýlia s plesňou kapustovou. Symptómy sú však dostatočne odlišné, nakoľko pri bakterióze vznikajú typické veľké škvrny v tvare písmena V a na priereze hlúbov alebo listov možno nájsť sčernené cievne zväzky. Pleseň na rozdiel od bakteriózy tvorí spočiatku nenápadné, neskôr sivé až bodkované škvrny, v hraniciach ktorých sa na spodnej strane listov tvorí jemný belavý povlak sporulácie.
Preventívna ochrana
Napadnuté rastliny sa nedajú nijako liečiť, ochranou je iba komplex preventívnych opatrení: dodržiavanie správneho striedania plodín, kapustovité rastliny pestovať zo zdravého osiva, s minimálnym odstupom 3-5 rokov na tej istej ploche. Po zbere úrody je potrebné odstrániť (skompostovať) pozberové zvyšky a vykonať hlbokú orbu.
Chemická ochrana je proti tejto chorobe neúčinná. V niektorých diskutabilných literárnych zdrojoch sa síce uvádzajú meďnaté prípravky, ale ide o dezorientáciu a nesprávne údaje. Hnedá bakterióza je totiž choroba postihujúca cievne zväzky, ktoré nie je schopný vyliečiť žiadny prípravok.
Váš košík je prázdny.