Pôvodca choroby: Venturia pirina (huba)
Symptómy
Choroba postihuje hlavne listy, plody a výhony. Na spodnej strane listov sa tvoria zelenohnedé až zeleno-čierne, pomerne ostro ohraničené škvrny. Na letorastoch sa ochorenie prejavuje popraskaním kôry. Na zdrevnatených výhonoch s vytvorenou zhnednutou kôrou sa tvoria svetlé škvrny, ktoré praskajú. Pod rozprasknutou kôrou sa tvorí hubový povlak. Škvrny na plodoch sú niekoľko milimetrov veľké, hnedé až čierno-hnedé a postupne korkovatejú. Plody ostávajú deformované, menšie a v miestach škvŕn praskajú. V prasklinách často vzniká sekundárna hniloba, v dôsledku ktorej plody zhnijú a opadnú.
Vznik a vývoj choroby
Chrastavitosť patrí k najnebezpečnejším chorobám hrušky. Škodlivosť môže byť vyššia ako pri chrastavitosti jabloní, nakoľko patogén poškodzuje aj zdrevnatené výhonky, ktoré zasychajú a odumierajú. Choroba sa šíri najmä za daždivého počasia, od kvitnutia až do neskorého leta. Zdrojom infekcie sú napadnuté konáriky a opadnuté lístie z minulého roka.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Symptómy na listoch sa môžu zameniť so septóriovými škvrnami, ktoré sú však v strede biele, s tmavými čiernymi bodkami uprostred.
Preventívna ochrana
K prevencii patrí uprednostňovanie odolných odrôd, správny rez stromov a v záhradkách aj odstránenie opadnutého lístia na jeseň. Choroba nie je pre človeka škodlivá a napadnuté plody možno bez obáv konzumovať. Nevýhodou je najmä zhoršenie ich vzhľadu, ktoré je typické hlavne pre neskoršie infekcie v druhej polovici vegetácie. Ak táto chyba krásy a relatívne zníženie úrody záhradkárom neprekáža, nemusia chemickú ochranu vykonávať vôbec.
Pri veľkoplošnom pestovaní sa využíva chemická ochrana, no záhradkári pristupujú k chemickej ochrane hrušiek iba sporadicky. Dôvodom je viacero pravidiel a systematická postupnosť postrekov (podobne ako pri chrastavitosti jabloní), ktoré záhradkári väčšinou nedodržia, čím sa efektivita chemickej ochrany znižuje (2-3 nesystematické a sporadické postreky nemajú zmysel). Pre chemické ošetrovanie hrušiek platia tie isté prípravky a pravidlá ako pri jabloni (pozri chrastavitosť jablone).