Pôvodca choroby: Tomato spotted wild virus (vírus)
Symptómy
Na rajčiakoch a paprike sa infekcia prejavuje zhrubnutím žilnatiny mladých listov, niekedy s drobnými nekrotickými krúžkami. Neskoršie dochádza ku skrúcaniu listov smerom nadol, zakriveniu stonky, asymetrickému rastu a zakrpateniu rastlín. Typickými príznakmi na plodoch sú žlté až svetlo červené – „bronzovité“ škvrny.
Vznik a vývoj choroby
Vírus napáda niekoľko stoviek druhov rastlín, z kultúrnych druhov najmä rajčiak, papriku, uhorky, hrach, fazuľu, bôb, šalát, zemiaky a iné. Častým primárnym zdrojom infekcie sú vegetatívne množené okrasné rastliny, z ktorých sa na ostatné rastliny rozširuje strapkami (drobný druh cicavého hmyzu). Pri jedincoch napadnutých v skorých štádiách vývoja môže byť škodlivosť až 100 % – ná.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Bronzovitosť rajčiaka sa veľmi podobá symptómom mozaiky rajčiaka. Symptómy sú niekedy natoľko podobné, že ani odborníci sa nezaobídu bez špeciálnych laboratórnych testov.
Bronzovitosť sa môže zamieňať aj za niektoré fyziologické choroby (nedostatok dusíka, horčíka, železa), poškodenie suchom, za parazitické vädnutie alebo stolbur. Rozdiely od uvedených chorôb sú popísané vyššie (pri stolbure a parazitickom vädnutí), preto okrem detailného naštudovania symptómov spomenutých chorôb treba pozorne porovnať aj obrázky symptómov.
Preventívna ochrana
Prevencia spočíva v pestovaní odolnejších odrôd a vo včasnom odstránení napadnutých rastlín. Veľmi dôležitá je priestorová izolácia od okrasných rastlín, ktoré sú najčastejším rezervoárom vírusu. V prípade výskytu choroby neexistuje žiadny spôsob ako rastliny vyliečiť.
V prípade častých výskytov infekcií alebo v blízkosti okrasných rastlín (porastov alebo fóliovníkov) je dôležité sledovať výskyt strapiek a pri prvom nálete ošetriť rastliny insekticídmi účinnými proti strapkám.