Pôvodca choroby: Pseudomonas syringae pv. maculicola (baktéria)
Symptómy
Symptómy môžu začínať už na klíčnych listoch v podobe priesvitných drobných škvŕn, ktoré sa neskôr rozširujú na ďalšie listy. Najmarkantnejšie symptómy sa objavujú na ružiciach, na ktorých sa tvoria najprv drobné tmavé škvrny, ktoré sa pri vhodných podmienkach behom niekoľkých dní rozšíria na celú ružicu. Ružica postupne sčernie a môže podliehať sekundárnym hnilobám.
Vznik a vývoj choroby
Choroba sa rozširuje semenami a rastlinnými zvyškami, na ktorých prezimuje. Rozširovanie počas vegetácie podporuje vlhké a daždivé počasie, v neposlednom rade infikované osivo alebo zamorená pôda s častým pestovaním karfiolu.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Bakterióza sa za určitých podmienok môže zameniť za nedostatok molybdénu alebo bóru, pri ktorých sa však netvoria na ružiciach čierne škvrny. K zámene môže dôjsť aj v prípade hnedej bakteriózy hlúbovín, ktorá je typická napadnutím cievnych zväzkov (podrobnosti sú uvedené pri hnedej bakterióze).
Preventívna ochrana
Základom ochrany je dodržiavanie zásad striedania plodín – pestovať karfiol na tej istej ploche min. po 3 rokoch. Ďalším opatrením je používanie zdravého, certifikovaného osiva, neprehusťovanie a neprehnojovanie porastov, ochrana proti škodcom (najmä v semenných porastoch). Po zbere je nutné rastlinné zvyšky odstrániť a skompostovať, najmä ak sa choroba na záhone vyskytla.
Ojedinelo sa proti prenosu semenom používa aj ošetrenie semien teplou vodou (tzv. termoterapia) – 25 minútovým máčaním v 50°C teplej vode a následným vysušením. Termoterapia však niekedy poškodzuje klíčivosť, preto je vhodnejšie a jednoduchšie použiť zaručene zdravé osivo (zabalené, od certifikovaných výrobcov – napr. semenárskych firiem).