Pôvodca choroby: Pseudomonas syringae pv. tomato (baktéria)
Symptómy
Baktérie vytvárajú na listoch tmavé až čierne škvrny o veľkosti 1 – 3 mm, obklopené výrazným žltým dvorcom. Škvrny na listoch môžu splývať a vytvárať väčšie tmavohnedé, nekrotické plochy, hlavne na okraji listu alebo pozdĺž žiliek. Na stonkách, listových a kvetných stopkách sa tvoria vodnaté, tmavohnedé lézie nepravidelného tvaru. Na plodoch možno pozorovať malé, tmavé až čierne, mierne vyvýšené škvrny okrúhleho alebo nepravidelného tvaru. Škvrny zasahujú len epidermálne pletivo, neprechádzajú hlbšie do dužiny.
Vznik a vývoj choroby
Baktérie napádajú len zelené plody, k napadnutiu červených a zrelých plodov nedochádza. Ak sú symptómy na červených plodoch, infekcia vznikla ešte pred ich dozretím.
Najdôležitejším zdrojom infekcie je napadnuté osivo, v ktorom môžu baktérie prežívať niekoľko rokov. Baktérie prežívajú aj v pôde a na rastlinných zvyškoch, odkiaľ sa na rastliny a medzi rastlinami šíria za vlhkého a chladnejšieho počasia. Rozvoj choroby nenastáva pri priemerných denných teplotách nad 21°C. Škodlivosť sa prejavuje najviac pri napadnutí mladých rastlín, ktoré môžu odumierať – na starších rastlinách dochádza v našich podmienkach málokedy k väčšiemu poškodeniu listovej plochy. V prípade napadnutých plodov ide skôr iba o kozmetickú chybu, plody majú zhoršený iba vzhľad. Chuť a kvalita zostáva zachovaná a pre človeka sú napadnuté plody neškodné. Z komerčného hľadiska je choroba nepríjemná tým, že napadnutie plodov znižuje ich trhovú hodnotu a stávajú sa nepredajnými.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Bakteriálna bodkovitosť sa môže zameniť za bakteriálnu škvrnitosť, ktorá však vytvára väčšie škvrny, ktoré na plodoch zasahujú aj hlbšie ako do pokožkových buniek.
Preventívna ochrana
Dôležitým ochranným opatrením je používanie zdravého, nekontaminovaného osiva a pestovanie rezistentných odrôd. Osivo možno síce ošetriť tzv. termoterapiou (máčaním v 50°C teplej vode po dobu 25 minút, alebo 48°C teplou vodou po dobu 1 hodiny, prípadne pri teplote vody 56°C počas 30 minút), čo však vedie k riziku zníženia klíčivosti, preto je jednoduchšie používanie zaručene zdravého, certifikovaného osiva od spoľahlivého výrobcu.
Pri škodlivom výskyte počas vegetácie sa môžu používať k ošetreniu meďnaté prípravky (pri prvých symptómoch, za predpokladu šírenia choroby), ktoré majú bakteriostatický účinok (prípravky obmedzujúce rozmnožovanie a aktivitu baktérií), ale ich účinnosť nebýva vždy uspokojivá. Ošetrenie je kvôli kontaktnému charakteru prípravkov potrebné zopakovať o 10-14 dní, prípadne po výdatnom daždi, ktorý zmyl fungicíd z povrchu listov.
Váš košík je prázdny.